Facebook
zegar Ostatnia aktualizacja: 16.06.2025 r.

Serwis POLSKI ŁAD zawiera opracowania dotyczące nowych regulacji prawnych wprowadzonych w ramach tzw. pakietu Polski Ład. Omawiane są w nim zagadnienia dotyczące m.in. podatku dochodowego, VAT, ZUS oraz sektora budżetowego. Poszczególne informacje są prezentowane w działach tematycznych. Wszelkie nowości ujęte też są w Aktualnościach i Wyjaśnieniach resortowych. W serwisie dostępne są także przepisy prawne, druki i dodatki tematyczne. Ponadto dostępna jest wyszukiwarka.

UWAGA: Dostęp do artykułów zawartych w Serwisie przysługuje Prenumeratorom Czasopism i Gazety Podatkowej oraz Abonentom Serwisów internetowych w zakresie posiadanej prenumeraty/abonamentu. Prenumeratorom kompletu nr 1 (wszystkie Czasopisma + Gazeta Podatkowa) przysługuje PEŁNY dostęp do Serwisu.

Dostęp do artykułów zawartych
w Serwisie Polski Ład »
Ewidencja księgowa
Ujawnienie pozostałego środka trwałego podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w jednostce budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 22 (574) z dnia 20.11.2022
Ujawnione w wyniku inwentaryzacji nadwyżki środków trwałych (w tym pozostałych środków trwałych) wycenia się zasadniczo w ich cenie nabycia lub koszcie wytworzenia w oparciu o (...)  »
Kasa i środki pieniężne w drodze - salda kont na koniec roku 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 17.11.2022 r.
Czy w jednostce budżetowej na koniec roku na koncie "Kasa" i "Środki pieniężne w drodze" może występować saldo? Czy wszystkie środki pieniężne na 31 grudnia (...)  »
Powierzenie obowiązków głównego księgowego jego zastępcy 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 14.11.2022 r.
Czy zastępca głównego księgowego w samorządowej jednostce budżetowej powinien podpisać powierzenie obowiązków i odpowiedzialności wynikających z art. 54 ustawy o finansach publicznych, np. na czas (...)  »
Koszty wdrożenia programu komputerowego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 10.11.2022 r.
Na potrzeby prowadzenia przychodni zakupiliśmy nowy program komputerowy. Czy koszty wdrożenia tego programu zwiększą jego wartość początkową? Jak zaksięgować takie koszty? Wartość początkową wartości niematerialnej (...)  »
Inwentaryzacja środków zgromadzonych na rachunkach bankowych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 08.11.2022 r.
Jako samorządowa jednostka budżetowa prowadząca działalność oświatową posiadamy oprócz rachunku bieżącego także wydzielony rachunek dochodów. W jaki sposób dokonać inwentaryzacji środków pieniężnych zgromadzonych na tych (...)  »
Odpisy aktualizujące wartość należności dotyczących rozchodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 04.11.2022 r.
Na jakim koncie księgować odpisy aktualizujące wartość należności dotyczących rozchodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego (gminy)? W myśl § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i (...)  »
Niewykonane wydatki zatwierdzone do realizacji w latach następnych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 02.11.2022 r.
Na podstawie jakich dokumentów w ewidencji budżetu gminy dokonywać księgowań na koncie 903 "Niewykonane wydatki"? Z załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów (...)  »
Ewidencja pozostałych wartości niematerialnych i prawnych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 31.10.2022 r.
Czy pozostałe (niskocenne) wartości niematerialne i prawne (o wartości początkowej poniżej 10.000 zł) należy ewidencjonować na koncie 020 czy 013? Pozostałe (niskocenne) wartości niematerialne i (...)  »
Inwentaryzacja niskocennych składników majątku trwałego odpisywanych w koszty w momencie oddania do użytkowania 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 28.10.2022 r.
Zgodnie z przyjętą przez naszą jednostkę (gminny ośrodek kultury) polityką rachunkowości, składniki majątku trwałego o niskiej jednostkowej wartości (poniżej 3.500 zł) odpisywane są w koszty (...)  »
Stosowanie konta 490 w jednostce nieprowadzącej kont zespołu 5 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 26.10.2022 r.
Jednostka budżetowa nie prowadzi kont zespołu 5 - poniesione koszty ewidencjonowane są wyłącznie na kontach kosztów rodzajowych. Czy w takiej sytuacji musimy prowadzić konto 490 (...)  »
Zasady inwentaryzacji środków trwałych w budowie 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 24.10.2022 r.
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. W trakcie 2022 r. ponieśliśmy nakłady na inwestycję, która w księgach rachunkowych stanowi środek trwały w budowie. Budowa nie (...)  »
Nieodpłatne przekazanie organizatorowi środka trwałego sfinansowanego z funduszy unijnych 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 20 (572) z dnia 20.10.2022
Instytucja kultury przekazała nieodpłatnie organizatorowi (gminie) częściowo zamortyzowany środek trwały, którego zakup sfinansowano ze środków unijnych. Jak wyksięgować taki środek trwały z ewidencji bilansowej, jeżeli (...)  »
Kto ponosi odpowiedzialność za inwentaryzację przeprowadzaną na koniec roku? 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 18.10.2022 r.
Jestem główną księgową w podmiocie leczniczym. Kto ponosi odpowiedzialność za inwentaryzację przeprowadzaną na koniec roku? Czy główna księgowa może odpowiadać za inwentaryzację? Z art. 4 (...)  »
Ewidencja księgowa wypłaty dodatku węglowego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 14.10.2022 r.
Jak zaksięgować wypłatę dodatku węglowego jeśli przekazano do banku zlecenie wypłaty tego dodatku gotówką w kasie banku (w przypadku braku rachunku bankowego)? Co w sytuacji, (...)  »
Termin przechowywania potwierdzeń sald 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 12.10.2022 r.
Jak długo trzeba przechowywać potwierdzenia sald? Czy potwierdzenia sald za 2015 r. można już zniszczyć? Potwierdzenia sald przechowuje się co najmniej przez 5 lat licząc (...)  »
Usługi napraw i przeglądów pojazdów własnych stanowiących transport medyczny 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 10.10.2022 r.
Czy koszty związane z naprawami i przeglądami pojazdów własnych stanowiących transport medyczny (karetek) można ujmować - zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia w sprawie (...)  »
Częstotliwość przeprowadzania inwentaryzacji środków trwałych i pozostałych środków trwałych drogą spisu z natury 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 06.10.2022 r.
Jesteśmy miejskim ośrodkiem sportu i rekreacji (jednostką budżetową). Jak często należy przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych, w tym nieruchomości w trwałym zarządzie, i pozostałych środków trwałych (...)  »
Koszty dotyczące usług zakwaterowania poza podmiotem leczniczym 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 04.10.2022 r.
Jesteśmy samodzielnym zakładem opieki zdrowotnej zobowiązanym do stosowania standardu rachunku kosztów. Jakie koszty powinniśmy księgować na koncie 402-01-11-02 "Usługi zakwaterowania poza podmiotem leczniczym"? Jednostki zobowiązane (...)  »
Ekwiwalent pieniężny wypłacany strażakom ratownikom ochotniczej straży pożarnej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (571) z dnia 01.10.2022
Wypłacamy z budżetu gminy strażakom ratownikom ochotniczej straży pożarnej ekwiwalent pieniężny za udział w działaniu ratowniczym. Czy wypłacany ekwiwalent należy ewidencjonować w urzędzie na koncie (...)  »
Różnice kursowe powstałe przy zapłacie zobowiązania za środek trwały w księgach jednostki budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (571) z dnia 01.10.2022
Państwowa jednostka budżetowa nabyła od kontrahenta zagranicznego środek trwały. Zobowiązanie było wyrażone w walutach obcych, ale zostało uregulowane z konta złotówkowego. Czy różnice kursowe powstałe (...)  »
Elementy placu zabaw jako odrębne obiekty inwentarzowe 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 28.09.2022 r.
Czy plac zabaw może być jednym zbiorczym obiektem inwentarzowym? Czy raczej każdy element takiego placu zabaw należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych jako odrębny obiekt (...)  »
Wynagrodzenie inkasentów w księgach urzędu gminy 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 26.09.2022 r.
Na jakim koncie w księgach urzędu gminy ujmować wynagrodzenie inkasentów podatków i opłat lokalnych - na koncie 404 czy 410? Z przepisów ustawy z dnia (...)  »
Przekazanie zbiorów bibliotecznych na rzecz organizacji pożytku publicznego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 23.09.2022 r.
Czy biblioteka (samorządowa instytucja kultury) utrzymująca się z dotacji organizatora może przekazać książki (środki trwałe amortyzowane jednorazowo) organizacji pożytku publicznego? Książki byłyby sprzedawane podczas kiermaszu (...)  »
Uznanie należności zakładu budżetowego za nieściągalną w związku z umorzeniem postępowania egzekucyjnego 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (570) z dnia 20.09.2022
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Od 2007 r. w księgach rachunkowych posiadamy należność (wraz z odsetkami) za pobraną wodę, objętą odpisem aktualizującym. W 2022 r. otrzymaliśmy (...)  »
Ujęcie w księgach organu podatkowego opłaty prolongacyjnej wpłaconej przez podatnika 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (570) z dnia 20.09.2022
Organ podatkowy wydał podatnikowi decyzję o odroczeniu terminu płatności pierwszej raty podatku od środków transportowych. W związku z tym podatnik wpłacił na konto urzędu należność (...)  »
Ewidencja książek otrzymanych w zamian za materiały niezwrócone przez czytelników 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 16.09.2022 r.
Jak w księgach instytucji kultury (miejskiej biblioteki publicznej) ująć książki otrzymane w zamian za materiały niezwrócone przez czytelników? Książki otrzymane w zamian za materiały niezwrócone (...)  »
Przychody ze sprzedaży złomu pochodzącego z likwidacji składników majątku trwałego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 14.09.2022 r.
Jednostka budżetowa sprzedała złom pochodzący z likwidacji składników majątku trwałego. Na jakim koncie księgowym ująć przychody ze sprzedaży tego złomu - na koncie 720 czy (...)  »
Wyksięgowanie niezamortyzowanej wartości ulepszenia w obcym środku trwałym w związku z zakończeniem umowy najmu 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 12.09.2022 r.
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Na potrzeby prowadzonej działalności leczniczej wynajmujemy pomieszczenie, w którym dokonaliśmy ulepszenia. Ulepszenie w obcym środku trwałym wprowadziliśmy (...)  »
Rozliczenie dofinansowania otrzymanego na organizację półkolonii teatralnych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 08.09.2022 r.
Teatr (samorządowa instytucja kultury) otrzymał dofinansowanie na organizację półkolonii teatralnych. Jak rozliczyć (zaksięgować) otrzymane środki i koszty związane z organizacją półkolonii (koszty wynagrodzeń, zakup materiałów (...)  »
Środki przekazane OPS na wypłatę dodatków węglowych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 06.09.2022 r.
W zależności zaś od tego czy środki na wypłatę dodatków węglowych (pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) wpłyną na rachunek bieżący OPS czy też na inny (...)  »
Ryczałt za używanie prywatnego samochodu przez pracownika OPS w celach służbowych do jazd lokalnych 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (569) z dnia 01.09.2022
W myśl art. 121 ust. 3c ustawy o pomocy społecznej pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów (...)  »
Zaangażowanie środków w samorządowym zakładzie budżetowym 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (569) z dnia 01.09.2022
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Jak powinno przebiegać ujęcie zaangażowania wydatków w księgach naszego zakładu? Do ewidencji zaangażowania wydatków w samorządowym zakładzie budżetowym przeznaczone jest konto (...)  »
Ujęcie w księgach i klasyfikacja budżetowa wydatków poniesionych na przedłużenie licencji 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (569) z dnia 01.09.2022
Jednostka oświatowa w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych posiada licencję na korzystanie z programu komputerowego (licencja była wykupiona na dwa lata). Wydatek na jej zakup (...)  »
Ewidencja faktury i refaktury dotyczącej kosztów zużycia mediów w przypadku uznania zwrotu za zmniejszenie wydatków 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 29.08.2022 r.
W jaki sposób samorządowa jednostka budżetowa powinna rozksięgować fakturę zakupu za energię elektryczną oraz wystawioną refakturę w przypadku uznania zwrotu za zmniejszenie wydatków? Z przepisów (...)  »
Koszty postępowania mediacyjnego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 25.08.2022 r.
Na jakim koncie należy zaksięgować koszty postępowania mediacyjnego skierowanego przez sąd? Jak rozliczyć koszty postępowania mediacyjnego na podstawie rachunku wystawionego przez mediatora? Zakładamy, iż pytająca (...)  »
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.