Facebook
Wesołych Świąt !
zegar Ostatnia aktualizacja: 03.03.2025 r.

Serwis POLSKI ŁAD zawiera opracowania dotyczące nowych regulacji prawnych wprowadzonych w ramach tzw. pakietu Polski Ład. Omawiane są w nim zagadnienia dotyczące m.in. podatku dochodowego, VAT, ZUS oraz sektora budżetowego. Poszczególne informacje są prezentowane w działach tematycznych. Wszelkie nowości ujęte też są w Aktualnościach i Wyjaśnieniach resortowych. W serwisie dostępne są także przepisy prawne, druki i dodatki tematyczne. Ponadto dostępna jest wyszukiwarka.

UWAGA: Dostęp do artykułów zawartych w Serwisie przysługuje Prenumeratorom Czasopism i Gazety Podatkowej oraz Abonentom Serwisów internetowych w zakresie posiadanej prenumeraty/abonamentu. Prenumeratorom kompletu nr 1 (wszystkie Czasopisma + Gazeta Podatkowa) przysługuje PEŁNY dostęp do Serwisu.

Dostęp do artykułów zawartych
w Serwisie Polski Ład »
Ewidencja księgowa
Zmiana polityki rachunkowości w trakcie roku obrotowego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 29.10.2024 r.
Czy w ciągu roku obrotowego możemy dokonać zmiany przyjętych w naszej jednostce zasad (polityki) rachunkowości? Jednostka może w trakcie roku obrotowego zmienić zapis w polityce (...)  »
Wykonanie dokumentacji projektowej na rozbudowę budynku 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 25.10.2024 r.
Wydatek poniesiony na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji mieści się - co do zasady - w katalogu kosztu wytworzenia. W związku z tym w jednostce prowadzącej (...)  »
Czy główny księgowy może być członkiem komisji inwentaryzacyjnej? 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 23.10.2024 r.
W samorządowej jednostce budżetowej zatrudnionych jest niewielu pracowników. Czy w związku z tym członkiem komisji inwentaryzacyjnej może zostać główny księgowy tej jednostki? Nie. Główny księgowy (...)  »
Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 20 (620) z dnia 20.10.2024
Dodatek motywacyjny wypłacany pracownikom pomocy społecznej stanowi składnik wynagrodzenia. Dlatego wskazane jest go księgować tak samo jak wynagrodzenia pracowników, czyli na koncie 404 "Wynagrodzenia" oraz (...)  »
Koszty holowania pojazdu uszkodzonego podczas wypadku drogowego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 17.10.2024 r.
Jesteśmy podmiotem leczniczym. Pojazd, stanowiący środek trwały naszej jednostki, uległ uszkodzeniu w wypadku drogowym i wymagał holowania. Jak zaksięgować koszty holowania tego pojazdu? Koszty holowania (...)  »
Inwentaryzacja w jednostkach obsługiwanych przez centrum usług wspólnych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 15.10.2024 r.
Kto powinien przeprowadzić inwentaryzację w jednostce obsługiwanej przez centrum usług wspólnych - kierownik jednostki obsługiwanej (np. szkoły) czy kierownik CUW? Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie (...)  »
Wymiana verticali w budynku samorządowej instytucji kultury 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 11.10.2024 r.
W 2011 r. do modernizowanego budynku samorządowej instytucji kultury zakupiono verticale (ujęto je na koncie 080). W tym roku chcemy wymienić już zużyte i zepsute (...)  »
Ujęcie w księgach postanowienia sądu o oddaleniu powództwa 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 09.10.2024 r.
Na jakich kontach oraz paragrafach ująć w księgach jednostki budżetowej postanowienie sądu, w którym sąd oddalił powództwo w całości i zasądził zwrot kosztów procesu wraz (...)  »
Przeniesienie praw autorskich na podstawie zawieranych umów o dzieło 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 07.10.2024 r.
Jesteśmy jednostką budżetową. W zawieranych przez nas umowach cywilnoprawnych z osobami fizycznymi (umowach o dzieło) mamy zapis dotyczący przekazania praw autorskich. Nie określono przy tym (...)  »
Koszty związane z przygotowaniem i złożeniem wniosku o dofinansowanie budowy środka trwałego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 04.10.2024 r.
Instytucja kultury planuje rozpocząć inwestycję polegającą na budowie środka trwałego. Firmie zewnętrznej zleciliśmy przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie tej budowy. Za przygotowanie i złożenie (...)  »
Ujęcie w księgach SP ZOZ monet kolekcjonerskich otrzymanych w spadku 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (619) z dnia 01.10.2024
Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej otrzymał w spadku złote monety kolekcjonerskie o wartości około 50.000 zł. Jak zaksięgować taką darowiznę, jeśli jeszcze w tym roku (...)  »
Wypłata z rachunku depozytowego środków pieniężnych, będących własnością mieszkańców DPS 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (619) z dnia 01.10.2024
Na rachunku depozytowym domu pomocy społecznej (samorządowej jednostki budżetowej) przechowywane są środki pieniężne mieszkańców. Dla każdego mieszkańca prowadzone jest odrębne subkonto. Jeden z mieszkańców złożył (...)  »
Dochody z tytułu opłat pobieranych za pobyt w izbie wytrzeźwień 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (619) z dnia 01.10.2024
Jesteśmy jednostką budżetową (izbą wytrzeźwień). Na jakim koncie powinniśmy ewidencjonować dochody z tytułu opłat pobieranych za pobyt w izbie wytrzeźwień - na koncie 700, czy (...)  »
Odszkodowanie otrzymane przez szkołę od firmy ubezpieczeniowej 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 27.09.2024 r.
Jeden z rodziców naszych uczniów wjechał samochodem w ogrodzenie przy naszej szkole. Na konto szkoły otrzymaliśmy odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej. Jak powinna być zaksięgowana taka (...)  »
Ewidencja księgowa przekazania II raty odpisów na ZFŚS 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 24.09.2024 r.
Jesteśmy instytucją kultury, która ze względu na liczbę zatrudnionych osób tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy księgując przekazanie drugiej ratę odpisów na ten fundusz musimy (...)  »
Przychody samorządowego zakładu budżetowego z tytułu opłaty pobieranej za zgubienie opaski basenowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (618) z dnia 20.09.2024
Ośrodek sportu i rekreacji (samorządowy zakład budżetowy) prowadzi pływalnię. Z regulaminu pływalni wynika, że za zgubienie opaski basenowej (zbliżeniowej) pobierana jest opłata. Na jakim koncie (...)  »
Rozrachunki z tytułu pożyczek mieszkaniowych udzielanych ze środków ZFŚS byłym pracownikom 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 16.09.2024 r.
Jesteśmy samorządową jednostką pomocy społecznej. Na jakim koncie rozrachunkowym księgować pożyczki mieszkaniowe udzielane ze środków ZFŚS byłym pracownikom naszej jednostki, tzn. naszym emerytom? Czy można (...)  »
Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta zobowiązań finansowych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 12.09.2024 r.
Czy do konta 260 "Zobowiązania finansowe" w budżecie jednostki samorządu terytorialnego powinno się prowadzić ewidencję szczegółową z uwzględnieniem podziałek klasyfikacji budżetowej? Zgodnie z załącznikiem nr (...)  »
Przechowywanie dokumentów w buforze programu finansowo-księgowego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 09.09.2024 r.
Podmiot leczniczy korzysta z programu finansowo-księgowego, który pozwala na czasowe zapisywanie dokumentów w buforze. Przez jaki okres możemy przechowywać wprowadzone tam dane, aby było to (...)  »
Koszty ubezpieczenia środka trwałego będącego w trakcie budowy 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 05.09.2024 r.
Instytucja kultury prowadzi inwestycję polegającą na budowie nowego pawilonu ekspozycyjnego. Wszystkie koszty dotyczące tej budowy gromadzone są na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Czy (...)  »
Środki otrzymywane z PFRON na pokrycie kosztów działalności warsztatu terapii zajęciowej 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 03.09.2024 r.
Jesteśmy warsztatem terapii zajęciowej (samorządową jednostką budżetową). Na swoją działalność otrzymujemy środki z PFRON i dotację z jednostki nadrzędnej. Jak księgować środki otrzymywane z PFRON (...)  »
Inwentaryzacja w przypadku nieobecności pracownika ponoszącego wspólną odpowiedzialność materialną 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (617) z dnia 01.09.2024
Szpital w dziale zaopatrzenia posiada magazyn. Zatrudnieni pracownicy mają wspólną odpowiedzialność materialną. Od jakiegoś czasu ma miejsce duża rotacja pracowników zatrudnionych w magazynie z uwagi (...)  »
Wynagrodzenie za terminowe wpłacanie podatków należne jednostce budżetowej jako płatnikowi 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (617) z dnia 01.09.2024
Wynagrodzenie należne z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa zalicza się w księgach rachunkowych do pozostałych przychodów operacyjnych. Jest to bowiem przychód (...)  »
Rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 28.08.2024 r.
W lipcu 2024 r. podmiot leczniczy dokonał zakupu aparatury medycznej - aparatu USG, który stanowić będzie środek trwały jednostki. W sierpniu br. przekazano go do (...)  »
Odmowa udziału w pracach komisji inwentaryzacyjnej 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 26.08.2024 r.
Czy pracownik jednostki budżetowej, wyznaczony przez pracodawcę do komisji inwentaryzacyjnej, może odmówić udziału w pracach tej komisji, np. z uwagi na brak kwalifikacji? Ustawa o (...)  »
Dokumentowanie likwidacji środka trwałego 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 22.08.2024 r.
Jesteśmy oświatową jednostką budżetową. Sporządziliśmy protokół likwidacji środków trwałych podpisany przez członków komisji likwidacyjnej oraz zatwierdzony przez dyrektora naszej jednostki. Czy na dokumentach LT wystawionych (...)  »
Zakup eksponatów muzealnych z otrzymanej od organizatora dotacji celowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 16 (616) z dnia 20.08.2024
Muzeum zawarło z organizatorem umowę na dotację celową w celu realizacji wystawy czasowej. Kosztorys umowy obejmował m.in. zakup eksponatów. Czy oprócz dekretu zakupu eksponatów powinniśmy (...)  »
Ustalenie wartości początkowej zabytku otrzymanego przez instytucję kultury w drodze darowizny 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 16 (616) z dnia 20.08.2024
Instytucja kultury (muzeum) otrzymała w darowiźnie grunt wraz z budynkiem gospodarczym i zabytkowym młynem. Czy poniesione koszty notarialne zwiększają również o proporcjonalną część wartość zabytkowego (...)  »
Częstotliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez samorządowe zakłady budżetowe 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 16.08.2024 r.
Czy samorządowe zakłady budżetowe mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jednorazowo za okres całego roku? W jednostkach będących podatnikami (...)  »
Koszty odbioru odpadów komunalnych w księgach SP ZOZ 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 14.08.2024 r.
W ciężar jakiego konta zaksięgować fakturę za odbiór odpadów komunalnych w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej? Koszty ponoszone przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP (...)  »
Księgowanie kosztów wynagrodzeń pracowników administracji na kontach zespołu 5 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 12.08.2024 r.
Ośrodek sportu i rekreacji (samorządowy zakład budżetowy) świadczył usługi wstępu na krytą pływalnię. Od stycznia zawieszono działalność krytej pływalni ze względu na niedopuszczalny stan techniczny. (...)  »
Przeznaczenie dotacji przedmiotowej uzyskanej przez samorządowy zakład budżetowy 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 09.08.2024 r.
Samorządowy zakład budżetowy otrzymuje dotacje przedmiotową według zawartej umowy na dofinansowanie kosztów użytkowania obiektów. Czy z w/w dotacji może zakupić wykładzinę, której miejscem docelowym będzie (...)  »
Uzyskane przez zakład budżetowy przychody ze sprzedaży złomu pozostałego po pracach remontowych 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 07.08.2024 r.
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Na jakim koncie zespołu 7 ująć przychody ze sprzedaży złomu pozostałego po pracach remontowych? Przychody ze sprzedaży złomu - jako dochody (...)  »
Budowa parkingu przy budynku szkoły 
Redakcja Serwisu Budżetowego | 05.08.2024 r.
Rozpoczęliśmy budowę parkingu przy budynku naszej szkoły. Czy po zakończeniu inwestycji parking ten stanowić będzie odrębny obiekt inwentarzowy czy zwiększy on wartość początkową budynku szkoły? (...)  »
Rezerwy na przyszłe zobowiązania w księgach jednostek i zakładów budżetowych 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 15 (615) z dnia 01.08.2024
Wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe, w tym jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, zobowiązane są do przestrzegania nadrzędnych zasad rachunkowości określonych przepisami ustawy o rachunkowości, (...)  »
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.