Facebook
Wesołych Świąt !
zegar Ostatnia aktualizacja: 03.03.2025 r.

Serwis POLSKI ŁAD zawiera opracowania dotyczące nowych regulacji prawnych wprowadzonych w ramach tzw. pakietu Polski Ład. Omawiane są w nim zagadnienia dotyczące m.in. podatku dochodowego, VAT, ZUS oraz sektora budżetowego. Poszczególne informacje są prezentowane w działach tematycznych. Wszelkie nowości ujęte też są w Aktualnościach i Wyjaśnieniach resortowych. W serwisie dostępne są także przepisy prawne, druki i dodatki tematyczne. Ponadto dostępna jest wyszukiwarka.

UWAGA: Dostęp do artykułów zawartych w Serwisie przysługuje Prenumeratorom Czasopism i Gazety Podatkowej oraz Abonentom Serwisów internetowych w zakresie posiadanej prenumeraty/abonamentu. Prenumeratorom kompletu nr 1 (wszystkie Czasopisma + Gazeta Podatkowa) przysługuje PEŁNY dostęp do Serwisu.

Dostęp do artykułów zawartych
w Serwisie Polski Ład »
Ewidencja księgowa
Korekta błędnego zapisu polegającego na wyksięgowaniu z ewidencji zamortyzowanego środka trwałego 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
Jesteśmy jednostką budżetową. W 2013 r. dokonaliśmy sprzedaży całkowicie zamortyzowanego środka trwałego. Środek ten został wyksięgowany z ewidencji bilansowej, zapisem: Wn konto 800, Ma konto (...)  »
Zwolnienie zakładu budżetowego z obowiązku wpłaty do budżetu nadwyżki środków obrotowych 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym, w którym powstała nadwyżka środków obrotowych. Planujemy wystąpić do rady gminy o zwolnienie nas z obowiązku wpłaty tej nadwyżki do budżetu. (...)  »
Sprzedaż środków trwałych a nadwyżka środków obrotowych w samorządowym zakładzie budżetowym 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (391) z dnia 01.04.2015
Samorządowy zakład budżetowy planuje sprzedaż środków transportowych zaliczonych do środków trwałych i amortyzowanych. Przychód ze sprzedaży ww. środków zostanie ujęty w paragrafie 087. Zakład rozlicza (...)  »
Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze w SP ZOZ 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (391) z dnia 01.04.2015
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Tworzymy rezerwy na świadczenia pracownicze. W każdym roku dokonujemy weryfikacji założeń przyjętych do obliczeń, co wpływa na (...)  »
Przeksięgowanie wartości dotacji celowej uznanej za wykorzystaną i rozliczoną 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (391) z dnia 01.04.2015
Jednostka samorządu terytorialnego przekazała do samorządowego zakładu budżetowego dotację celową na inwestycję w wartości brutto (łącznie z VAT). Zakład ma jednak możliwość odliczenia VAT od (...)  »
Umorzenie należności z tytułu dochodów budżetowych 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (391) z dnia 01.04.2015
Jak w jednostce budżetowej zaksięgować umorzenie należności z tytułu dochodów budżetowych? Czy prawidłowe będzie księgowanie tej operacji jako zmniejszenie przychodów z tytułu dochodów budżetowych? Umorzenie (...)  »
Wypłata przez SP ZOZ odszkodowania z tytułu błędu w sztuce lekarskiej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (389) z dnia 01.03.2015
Prowadzimy działalność leczniczą w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ). W ostatnim czasie wypłaciliśmy poszkodowanemu kwotę zasądzoną wyrokiem sądu z tytułu błędu w (...)  »
Dotacja celowa niewykorzystana przez instytucję kultury do końca 2014 r. i jej zwrot do budżetu w 2015 r. 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (389) z dnia 01.03.2015
Instytucja kultury (biblioteka) otrzymała w 2014 r. dotację celową na dofinansowanie rozwoju czytelni, której w części nie wykorzystała. Niewykorzystana część dotacji podlega zwrotowi do budżetu (...)  »
Koszty prac wykonanych przez zakład budżetowy, przekraczające kwotę otrzymanej dotacji podmiotowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 4 (388) z dnia 20.02.2015
Samorządowy zakład budżetowy zajmujący się głównie sprzedażą wody i oczyszczaniem ścieków, wykonuje dodatkowo na rzecz gminy zadania własne (koszenie trawy, akcja zima itp.). Na wykonanie (...)  »
Amortyzacja środków trwałych dokonywana za cały rok w jednostce budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (387) z dnia 01.02.2015
Czy jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych raz w roku? Jak ująć takie odpisy w księgach rachunkowych? Jednostki (...)  »
Odpisy umorzeniowe środków trwałych w domu pomocy społecznej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (387) z dnia 01.02.2015
Jak w domu pomocy społecznej księgować odpisy umorzeniowe środków trwałych? Czy księgowania tego należy dokonywać w korespondencji z kontem funduszu? Co z pokryciem amortyzacji? Należy (...)  »
Odpisy aktualizujące wartość należności z uwzględnieniem zasad rachunkowości budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (387) z dnia 01.02.2015
W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja księgowa odpisów aktualizujących wartość należności w jednostkach objętych rozporządzeniem w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej? 1. Podstawa prawna tworzenia (...)  »
Ewidencja zwrotu nieruchomości otrzymanych do nieodpłatnego użytkowania w księgach SP ZOZ 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (386) z dnia 20.01.2015
Nasz szpital (SP ZOZ) otrzymał w 2013 r. od podmiotu tworzącego – na podstawie umowy nieodpłatnego użytkowania – nieruchomości (grunty i budynki). Nieruchomości te zaksięgowaliśmy (...)  »
Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze w księgach instytucji kultury 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (386) z dnia 20.01.2015
Czy jako instytucja kultury mamy obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze? Świadczenia emerytalne na rzecz pracowników wypłacamy w wysokości określonej w Kodeksie pracy (jednomiesięcznego wynagrodzenia). (...)  »
Odzyskane środki ZFŚS w księgach rachunkowych jednostki oświatowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (385) z dnia 01.01.2015
Prowadzimy działalność w formie samorządowej jednostki budżetowej (szkoły prowadzonej przez powiat). W latach 2004–2009 pracownice naszej szkoły wypłacały sobie nienależnie pożyczki ze środków ZFŚS. Wyrokiem (...)  »
Rozliczenia międzyokresowe kosztów w jednostkach budżetowych 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (385) z dnia 01.01.2015
Czy jednostki budżetowe mają obowiązek dokonywania czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów? Generalnie jednostki budżetowe mają obowiązek dokonywania czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Jednostki (...)  »
Przekazanie do budżetu środków pozostałych na koniec 2014 r. na wydzielonym rachunku dochodów 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (385) z dnia 01.01.2015
Jako samorządowa jednostka budżetowa prowadząca działalność oświatową jesteśmy zobowiązani do przekazania w terminie do 5 stycznia 2015 r. środków pozostających na koniec 2014 r. na (...)  »
Zakup usług szkoleniowych i zdrowotnych w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 24 (384) z dnia 20.12.2014
Prowadzimy działalność w formie samorządowej jednostki budżetowej (szkoły). Jak ująć w księgach rachunkowych koszty badań okresowych oraz szkoleń pracowników naszej jednostki? Ewidencję kosztów badań okresowych (...)  »
Skutki toczącego się postępowania sądowego w księgach rachunkowych SP ZOZ 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 24 (384) z dnia 20.12.2014
W 2013 r. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przeprowadził w naszym SP ZOZ kontrolę i uznał, że dokonaliśmy błędnej wyceny usług medycznych w latach 2010–2012. W (...)  »
Ewidencja księgowa oraz przyporządkowanie paragrafów klasyfikacji budżetowej do kosztów zastępstwa procesowego w jednostce budżetowej 
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (862) z dnia 10.12.2014
Jesteśmy jednostką budżetową. W naszej jednostce zatrudniony jest radca prawny na podstawie umowy o pracę. Prosimy o wskazanie zasad ewidencji kosztów zastępstwa procesowego, a także (...)  »
Niskocenne środki trwałe sfinansowane z dotacji celowej w księgach zakładu budżetowego 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (383) z dnia 01.12.2014
Zakład budżetowy otrzymał dotację celową od gminy na zakup środka trwałego. Wartość początkowa tego środka trwałego jest niższa niż 3.500 zł. Czy w takiej sytuacji (...)  »
Kradzież środków trwałych otrzymanych przez zakład budżetowy w użytkowanie od gminy 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (383) z dnia 01.12.2014
W wyniku włamania do zakładu budżetowego skradziono m.in. niezamortyzowane środki trwałe, które zakład dostał od gminy w użytkowanie. W jaki sposób zaksięgować kradzież takich środków (...)  »
Ulepszenie w obcym środku trwałym w księgach jednostki oświatowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (383) z dnia 01.12.2014
Szkoła działająca w formie jednostki budżetowej, ze względu na braki lokalowe, korzysta z pomieszczeń innej jednostki na podstawie umowy użyczenia. W związku ze złym stanem (...)  »
Zasady ewidencji nieruchomości otrzymanych w trwały zarząd w jednostkach budżetowych 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (381) z dnia 01.11.2014
Nowo utworzona jednostka budżetowa otrzymała nieodpłatnie do użytkowania nieruchomości niezbędne do prowadzenia działalności. Nieruchomości te przekazała – na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego – inna jednostka budżetowa, (...)  »
Różnice kursowe w księgach jednostki budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (381) z dnia 01.11.2014
W związku z zakupem składników majątkowych lub usług od kontrahentów zagranicznych na rozrachunkach powstają różnice kursowe. Jak ewidencjonować je w księgach jednostki budżetowej? Co do (...)  »
Wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (381) z dnia 01.11.2014
Jesteśmy jednostką budżetową. Na jakim koncie przychodów zaksięgować wynagrodzenie należne z tytułu terminowej zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych? Do jakiego paragrafu zaklasyfikować wynagrodzenia z (...)  »
Ewidencja środków pieniężnych pomyłkowo wpłaconych na rachunek jednostki budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 20 (380) z dnia 20.10.2014
Czy na koncie 245 "Wpływy do wyjaśnienia" można księgować środki pomyłkowo wpłacane na rachunek jednostki, które nie będą stanowiły dochodów budżetowych? Przepisy rozporządzenia w sprawie (...)  »
Ustalenie wartości początkowej ujawnionych środków trwałych w księgach samorządowej jednostki budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (379) z dnia 01.10.2014
Czy do ksiąg rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej można wprowadzić nowo ujawnione środki trwałe (budynki i budowle) w wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego? Rzeczoznawca – z (...)  »
Darmowe podręczniki dla uczniów klas pierwszych w księgach szkoły podstawowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 19 (379) z dnia 01.10.2014
Jednostka budżetowa (szkoła podstawowa) otrzymała darmowe podręczniki dla uczniów klas pierwszych od organu prowadzącego. Podręczniki te przyjęła na stan biblioteki szkolnej. Jak należy ująć to (...)  »
Pożyczka zaciągnięta przez jednostkę samorządu terytorialnego 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 18 (378) z dnia 20.09.2014
W jaki sposób ująć w księgach jednostki samorządu terytorialnego przyjęcie na rachunek budżetu pożyczki zaciągniętej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Z postanowień (...)  »
Podział zysku w księgach rachunkowych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej 
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (849) z dnia 01.08.2014
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. W sprawozdaniu finansowym sporządzonym za 2013 r. nasz szpital wykazał zysk. Czy dyrektor szpitala, po zasięgnięciu (...)  »
Dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników w księgach urzędu gminy 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 12 (372) z dnia 20.06.2014
Jak ująć wpływ środków pieniężnych z tytułu dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników w księgach rachunkowych urzędu gminy? Dofinansowanie kosztów szkolenia młodocianych pracowników odbywa się (...)  »
Różnice stwierdzone podczas weryfikacji sald kont ZFŚS w samorządowej instytucji kultury 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 12 (372) z dnia 20.06.2014
Podczas weryfikacji sald kont ZFŚS (85-0 i 13-5) w samorządowej instytucji kultury stwierdzono różnice. Niezgodności te wynikają najprawdopodobniej z błędnego księgowania podatku od bonów świątecznych (...)  »
Ewidencja budynku i gruntu w księgach jednostki budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 11 (371) z dnia 01.06.2014
W wartości początkowej wybudowanego środka trwałego (budynku) uwzględniliśmy wszystkie nakłady poniesione na jego budowę, w tym m.in. wykup gruntu pod tym budynkiem. Po zakończonych pracach (...)  »
Likwidacja wartości niematerialnej i prawnej w jednostce budżetowej 
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 11 (371) z dnia 01.06.2014
Prowadzimy działalność w formie jednostki budżetowej. Zakupiliśmy w tym roku nowy program antywirusowy na większą liczbę stanowisk. Licencja na poprzedni program już wygasła i nie (...)  »
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.